Proje Ödevleri

Matematik Dersi Proje Ödevleri

Proje ödevi almak isteyen öğrenciler aşağıdan konularını seçip isimlerini yazdırsınlar. Her sınıf seviyesinde 3 farklı konu bulunmaktadır. Bu konulardan sadece 1 tanesini seçmelisiniz.

Ödevlerin teslim tarihi 2. dönem olacaktır. Dolayısıyla proje ödevi karnede 2. döneme etki edecektir.

proje

5. Sınıflar

ILGINÇ ZAMANLAMALAR POSTERI HAZIRLAMA

Zaman hayatın en önemli kavramlarındandır. Bazı olaylar çok kısa sürelerde bazı olaylar ise çok uzun sürelerde gerçeklesir. Dünya üzerinde gerçeklesmis ilgi çekici en kısa ve en uzun süreli olaylardan beser tanesini süreleri ile belirleyip bir poster hazırlayın. Örnegin; Dünya’nın en uzun süreli tenis maçı 11 saat 5 dk sürmüstür.

3 BOYUTLU SÜTUN GRAFIGI HAZIRLAMA
Sinema 5. sanat olarak degerlendirilmekte ve izleyici sayısı her geçen gün artmaktadır. Okulunuzun 5. sınıf ögrencilerinin seyretmeyi en çok sevdikleri film türlerini belirlemek için bir anket yapıp veri toplayın. Daha sonra bu verileri sütun grafigi yardımıyla gösterin. Grafikte kullanacagınız sütunlar ve eksenlerin üç boyutlu olarak kartonlar yardımıyla olusmasını saglayın.

GEOMETRIK ÖLÇÜLER ILE UÇURTMA YAPIMI
Gökyüzünün kâgıt ve çıtadan süsleridir, uçurtmalar. Temel geometri bilgilerini kullanarak bir uçurtmanın nasıl
yapılacagını belirleyip olusum adımları ve ölçüleri ile uçurtma yapınız. Bu olusum adımlarını ayrı ayrı gösteren
modeller olusturunuz ve bu modellerle uçurtmayı meydana getiriniz. Her adımda geometriden nasıl
yararlandıgınızı vurgulayınız. Bu çalısmada modeller ve fotograflardan sunum için yardım alınız.

6. Sınıflar

BÖLÜNEBILME KURALLARI POSTERI
Bir bölme isleminde bölme yapmadan sonucun kalanlı olup olmadıgını belirlemek mümkündür. 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10 ile kalansız bölünebilme kurallarını arastırıp bu kuralları anlatan bir poster çalısması hazırlayınız.

TEMEL GEOMETRI BILGILERI ILE ILGILI RÖPORTAJ
Matematik yasamın her alanındadır. Çevrenizde kendi alanında önemli bir noktaya ulasmıs meslek sahibi, sporcu, yazar, sanatçı vs. gibi bir kisi ile mesleginde temel geometri bilgilerini nasıl kullandıgı konulu bir röportaj yapınız. Röportajı fotograf, video ve belgeler ile destekleyip hazırlayınız. Daha sonra bu hazırlıgı sınıf arkadaslarınıza sununuz.

KESIRLER VE SPOR DALLARI
Bazı spor dallarında ölçü ve ölçme çok önemlidir. Içerisinde kesir ve ondalık sayıların kullanıldıgı en az bir spor dalı belirleyerek bu spor dalının tanıtımını yapacagınız bir çalısma hazırlayınız. Hazırladıgınız çalısmada kesirlerin ve ondalık sayıların yerini vurgulayıp spor dalının tanıtımını modeller ve resimlerle güçlendiriniz.

7. Sınıflar

AMIRAL BATTI VE KOORDINAT SISTEMI SUNUMU
Bazı oyunlar insanı gelistirir farklı düsünme yetenekleri kazandırır. Siz de Amiral Battı oyununu arastırıp kartezyen koordinat sistemi ile iliskilerini belirleyip oyunu ve bu iliskileri sınıf arkadasınıza anlatan görsel bir sunum hazırlayın.

MAURITS CORNELIS ESHER VE MATEMATIK
Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmus demektir. Maurits Cornelis Esher isimli ressam ve grafik sanatçısının yaptıgı çalısmalar ve bu çalısmalardaki simetri, motifle kaplama ve çokgenlerin etkilerini ve nasıl olusturulduklarını anlatan en az bir afis hazırlayın. Bu afis ya da afisler ile bir okul panosunda Esher’in tanıtımını yapınız.

RESFEBE
Resimler ve kelime parçaları bir arada ilgi çekici anlamlar olusturabilir.
Resfebe kavramını ve örneklerini arastırıp matematik ile ilgili olanlarını belirleyip kendi ürettiginiz diger resfebeler
ile sınıf panolarını kullanarak bir resfebe sergisi hazırlayınız sergi sonunda arkadaslarınızın ve ögretmenlerinizin
yorumlarını alınız.

8. Sınıflar

OLASILIK HESAPLARININ KULLANIM ALANLARI

Matematik yaşamın her alanında kendine yer bulur.

Olasılık hesaplarıda tıptan sanata kadar pek çok alanda kullanılır. Olasılık hesaplarının günlük yaşamda nerelerde ve nasıl kullanıldığını araştırarak sınıftaki arkadaşlarınız için görsel bir sunum hazırlayıp sunun.

GEOMETRİK CİSİMLER

En çok karşılaştığımız geometrik cisimler prizmalar ve silindirdir.

Sadece bu cisimlerin farklı ebatlarının karton ya da plastikten modellerini kullanarak bir robot maketi tasarlayıp inşa ediniz. Bu tasarımın oluşum adımlarını, hazırlık çizimlerini, cisimlerin açık ve kapalı halleri arasındaki ilişkileri bir rapor halinde paylaşınız.

EĞİMDEN YARARLANMA

Engelli insanlar doğru planlanmamış şehirler, sokaklar, evler ve eşyalar nedeni ile pek çok sıkıntı yaşamaktadır. Eğim kavramından ve hesaplarından yararlanarak engelli bireylere toplum içerisindeki yaşamlarını kolaylaştıracak iki farklı proje hazırlayıp maket ve rapor olarak sununuz.