TEOG Nakil Rehberi 2015

TEOG’da nakiller nasıl olacak, kaç nakil başvurusu yapabiliriz, ek yerleştirme olacak mı, TEOG nakiller ile ilgili merak edilenler.

teognakiller2015

Son Güncelleme : 20.08.2015 – 12:20 (Bu yazı MEB’in kılavuz dışında yapmış olduğu açıklamalar neticesinde sürekli güncellenmektedir.)

14 Ağustos TEOG sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte 8. sınıf öğrencileri liseyi okuyacağı okullara otomatik olarak yerleştirildi. Bundan sonra ise gönlündeki, puanı daha yüksek bir okula gitmek isteyen öğrenciler için nakil süreci başlıyor.

Öncelikle şunu belirtelim; TEOG için ek yerleştirme yapılmayacak, okul değiştirmek için öğrencinin nakillere başvurması gerekiyor.

TEOG NAKİL TARİHLERİ

17 Ağustos’ta başlayacak.

17 Ağustos Pazartesi – 21 Ağustos Cuma : 1. nakil başvuruları yapılacak. 24 Ağustos’ta sonuçlar açıklanacak.

24 Ağustos – 28 Ağustos : 2. nakil başvuruları yapılacak. 31 Ağustos’ta sonuçlar açıklanacak.

31 Ağustos – 4 Eylül : 3. nakil başvuruları yapılacak. 7 Eylül’de sonuçlar açıklanacak.

Öğrenciler 3 nakil tercihi yapacaklar ve YEP üstünlüğüne göre yerleşecekler. Sonuçlar e-okul üzerinden açıklanacak.

TEOG NAKİL BAŞVURULARI NASIL YAPILCAK?

17 Ağustos itibariyle herhangi bir okula yerleşen öğrenciler (açıköğretim dahil) ya da yercih yapmayan öğrenciler e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden tercihlerini yapabilecekler. Sisteme girmek için “Güvenlik Kayıt No” gerekecektir. 3 okul tercih hakkımız bulunuyor ve bu tercihleri herhangi bir ortaokul’a onaylatmamız gerekiyor. Okul Müdürlüğü onayladıktan sonra nakil tercihlerimizi yaptığımıza dair bir belge verecek. Böylece nakil başvurumuz bitmiş olacak.

BOŞ KONTENJANLARI NASIL GÖRECEĞİM?

Boş kontenjanlara şu adresten ulaşabilirsin.

MEB, nakiller devam ettikçe boş kontenjanları güncelleyecektir.

AÇIKÖĞRETİM’E YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİN NAKİLLERİ

Açıköğretim kurumlarına yerleştirilen öğrencilerde 17 Ağustos itibariyle, diğer öğrencilerle aynı şekilde nakil tercihlerini yapabilecekler.

NAKİL BAŞVURUSU YAPARSAM; İLK KAZANDIĞIM OKULU KAYBEDER MİYİM?

Hayır. Nakil başvurusu yapar ve nakillerden bir yeri kazanamazsan eski okulundaki kaydın duracaktır.

Ancak, nakil tercihlerinde bir okul kazanırsan bu durumda eski okulundan kaydın otomatik olarak yeni okuluna geçecek. Dolayısıyla gitmek istemediğin okulu nakil tercihlerine yazma.

TEOG NAKİLLERİ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

  • Nakiller merkezi sistemle yapılacak. E-Okul üzerinden ve herhangi bir ortaokula onaylatılarak yapılabilecek.
  • Herhangi bir okula nakil başvurusu yapmak için, o okulda boş kontenjan olmasına gerek yok.
  • Öğrenciler, 3 tane okula nakil başvurusunda bulanabilecekler.
  • İlla 3 nakil tercihinde bulunmak zorunda değilsin. Sadece 1 tane okul yazabilirsin.
  • 1. Nakillerde yazadığın okulları 2. ve 3. nakil tercihlerinde de yazabilirsin. Hatta bunu okul müdürlüğüne belirtirsen otomatik olarak 2. ve 3. lerde uğraşmana gerek kalmayacak. Tercihlerin diğer nakil döneminde geçerli olacak.
  • Nakil başvurusu yaptığına dair okuldan bir çıktı verilecek.
  • Nakil isteyeceğin okul, daha öncesinde tercih listende bulunmuş olmasına gerek yok (MEB bu durumla ilgili aksi bir durum açıklamamıştır.)

Bu Ne Demek : “İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca İl/İlçe Sınırları İçerisinde Nakil Tercih Başvuruların Alınması”

Buradaki nakil süreci açıköğretime yerleştirilen öğrencileri ilgilendiriyor. 6 Temmuz – 16 Temmuz tarihleri arasında tercih yapmayan ya da yapmış oldukları tercihlerde herhangi bir yere yerleşemeyen öğrencileri MEB, Açık Öğretim Lisesi’ne yerleştirdi. Bu durumda olan öğrenciler 17 Ağustos – 4 Eylül tarihlerindeki nakillerde hala yerleşemedilerse, İl/İlçe komisyonlarınca tekrardan tercih alınıp yerleştirilmeye çalışılacak.

Özel Okula (Koleje) Kayıtlı Öğrenciler Nakil Tercihinde Bulunabilecek mi ?

Öğrenci tercih işlemlerinden önce bir koleje kayıt yaptırmış ve 6 Temmuz – 16 Temmuz tarihleri arasında asıl TEOG tercihleri alınırken, eokul sisteminde «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM » butununu tıklamışsa, nakillerden yararlanabilecek.

Tüm öğrencilerimizin gönlündeki okula yerleşmesi dileğiyle.